Az őzek egy akácos felé igyekeznek, a kanyarban elébük vághatok. Meresztem a szemem, hát nem ott áll az út szélén! Túlhajtok rajta taktikusan, majd megállva megpróbálom belopni. Persze, hogy jön egy autó. Mire hozzáigazítanám a semmi fényekhez a gépet, a bak elugrik. Nem egyszerű a vadfotós élete! Csupa móka és kacagás-akarom mondani, adrenalin és bosszúság.
Odébb egy lucernatarlón újabb őzek. Még meg sem állok, már iparkodnak elfele. Mondtam mindig, százszor inkább gyalog, nem a megtett kilométereket kell gyűjteni! Érdekes, az autóktól abszolút nem tartanak, azokat megszokták, de abban a pillanatban, hogy megállsz, már a seggüket mutatják feléd. Kukoricatáblák, köztük gabonatarlók, ültetett akácosok, most üresen, nyúl sincs rajtuk. Egy földúton felhajtok a töltésre. Nem olyan rég épp itt gyönyörűen arcon csípett egy méh, az út melletti akácok közt kaptárak sorakoznak. Talán ilyen korán még nem repülnek!
A töltés oldalában megtermett szamárkenyér csoport figyel./nevét természetes nem a pékinas első sütéséről kapta!/ Szúrós-tövises növény, ám így is szép, sőt, labdaforma virágzatával, sudár termetével igazi dísze az útszéleknek, töltésoldalaknak, elhagyott gyepeknek. Nem hinném, hogy a szamaraknak készült szakácskönyvek előkelő helyen említenék, bízom benne, a szamár sem hangosan iááázva, nyálcsorgatva közelítene ehhez a növényhez. Szúrós, mint a fene!
Senki ne higgye, hogy az első ránézésre káoszelvűen rendezetlen gaztengerben ne lenne rendszer. A különböző növénytársulások/azaz a fajok összessége/ meghatározott rendben követik egymást, ezt hívja a tudomány szukcessziónak. Időről időre ugyanazokat a növényeket találjuk egy adott területen, és ezek a növénytársulások szépen, rendre szabottan váltják egymást. A természetben nincs ám káosz! Ott rend van/míg az ember bele nem nyúl!/
Magukra hagyom a népiesen labodatövisnek nevezett szépségeket, ám alig kanyarodom el a töltésen, a nap sötétvörösen megjelenik az ég alján. Egye fene, végignézem, ahogy felkapaszkodik az égre!
A reggeli párában nagyon mély, intenzív illat száll, frissnek, üdének nem nevezném. Nem kriptaszag persze, de van benne valami az enyészetből, a múló időből, súlyos, szinte tapintható.
Messze, egy gabonatarlón őzek mozognak. Vadgerlék búgnak az ártéri erdőben, majd varjú kiállt. Nekem a varjúkárogás mindig többet mond, szinte valamifajta jóslatot, orákulumot sejtek benne. Nem véletlen, hogy háborúkról, járványokról, hosszú telekről sejtették őket beszélni régen. Szegényemet egyszínű fekete gúnyával verte meg a sors, ez is nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy jósmadár titulussal illessék.
A nap közben feljebb ballag az égen, vöröse eltűnt, szikrázó sárgán próbálja szerteoszlatni a folyó lehelte párát. Én imádom a ködöt, bár nem siettetem az őszt, egyenlőre legyen csak nyár!
Ücsörgöm, fotózom, szemlélődöm, vagyok. A nyári reggel siet, durván berúgja a hajnal ajtaját, fénye szikrázva szétszalad. Felfalja a harmatot alig hullató párát, fest, színeset, ragyogót. Pillanatok alatt meleg lesz, ígérve még melegebbet. Az első, virágfejeket simogató napsugarak után már tüzes energianyilaként omlik a tájra, érlelve gabonát, szárítva szalmát, kifacsrva a nedvesség utolsó cseppjeit is. A tikkasztó hőség nyomán egyre több a sárguló, ágakról lepergő levél, fiatal akácok állnak a hőségben sárgára-barnára sült gúnyában. A fű is kiégett, csak a töltés árnyékosabb, ártéri oldalában virít millió virág. Mindig elcsodálkozom, mennyire különbözik a töltés két oldala. Az árnyékos ártér felőli oldal dúsabb vegetációjú, fajösszetétele is más, mint a csupán pár méterrel arrébb lévő, napsütötte mentett oldal. Egyazon élőhely, mégis szinte két külön világ.
Elmerengnék még ilyen fajsúlyos gondolatokkal karöltve, de úgy nézem, a napokban lezajlott légi szúnyogirtás hagy némi kívánnivalót maga után,rendre érkeznek a vérszívók früsstökölni-belőlem! Erről eszembe jut a bundáskenyér. Lassan hazakerekezem.
Jóanyám épp az utcán itatja szomjas virágait.
Na, hol az a bundáskenyér?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése